Musių valdovas (Viljamas Goldingas)

1.50

Autorius: Viljamas Goldingas
Puslapiai: 221 (originalas)
Formatas: PDF
Kalba: lietuvių
Žanras: Romanas, Alegorija, Jaunimo literatūra, Psichologinė grožinė literatūra

Subtotal:

Add-ons total:

Total:

Description

Šiame puslapyje pateikiame originalią, elektroninę „Musių valdovas“ kūrinio versiją, kuri skirta mokinių lietuvių kalbos įskaitos pasiruošimui.

Viljamas Goldingas (William G. Golding) – XX amžiaus anglų romanistas, 1983 apdovanotas Nobelio literatūros premija.

„Musių valdovas“ – 1954 metais Nobelio premijos laureato Viljamo Goldingo parašytas romanas. Kūrinyje pasakojama apie anglus berniukus patekusius į negyvenamą salą ir jų bandymus sukurti tvarką. Veiksmas vyksta neįvardinto karo laikotarpiu. Kūrinys įkūnija berniukų nuopuolį į žiaurumus; palikti vieni negyvenamoje „svajonių” saloje, toli nuo modernios civilizacijos, išauklėti jaunuoliai atsigręžia į žiaurią žmogaus prigimtį.

Romane rašytojas rūpinasi ne tik tuometinės kartos, tačiau ir ateities kartų gyvenimo kokybe, kadangi jaunoji karta privalės mokytis iš praeitos kartos klaidų bei kurti geresnę visuomenę. Pats romanas prasideda paprastai – miesto berniukų grupelė skrenda lėktuvu, kol galiausiai lėktuvas nepasiekęs savo tikslo trenkiasi į negyvenamą salą. Vyriausiam iš skridusių ir į šį nelaimingą atsitikimą papuolusių berniukų yra vos dvylika. Nepaisant visko, nelaimingas atsitikimas berniukų neliūdina, nes gyventi be tėvų kontrolės ir gana šiltame klimate pirmosiomis akimirkomis yra visai smagu. Tačiau laikui bėgant viskas pamažu keičiasi. Kadangi berniukų grupelė didelė, jai reikia stipraus vado. Grupelė išsirenka vadą, kaip ir derėtų civilizuoto pasaulio atstovams, tačiau po pirmųjų nesėkmingų bandymų atlikti paprastus darbus, tarp vaikinukų įsiliepsnoja dramos ir baisiausi pykčiai, kurie simbolizuoja romane labai pabrėžiamos ribos tarp žmogiškumo ir žvėriškumo atsiradimą. Po pirmųjų didžiausių nesusipratimų ir pykčių, Ralfas, gerasis vadas praranda valdžią, tad berniukų grupelė tampa visiškai nebevaldoma, visi tarsi sužvėrėja, tampa agresyvūs. Tad valdžios imasi Džekas, toks pat agresyvus, neblaiviai valdžią vertinantis grupelės berniukas. Jo valdžia grįsta žiaurumu, dėl to visi jo klauso. Kūrinio pabaigoje viskas baigiasi sėkmingai ir berniukai galiausiai grįžta į savo namus. Iš esmės, nors kūrinys yra apie mažus vaikus, jis gali būti skirtas labai plačiai skaitytojų auditorijai. Kūrinyje svarbiausia perteikta idėja, kuri atspindi žmonių žvėriškumą, gyvenimą pagal instinktus ir nemokėjimą susitvardyti. Vertybės čia praranda prasmę ir viskas tampa nyku. Svarbiausia pasiduoti savo vidiniam „aš“, kuris galiausiai tampa nebesuvaldomas. Būtent dėl savo idėjų ir pateiktų kūrinyje vaizdų romanas „Musių valdovas“ yra labai diskutuotinas kūrinys visame pasaulyje.